Pokud si domů přivezete vodní želvu, s největší pravděpodobností se bude jednat o želvu nádhernou. I přestože dnes na světě žije přibližně 300 druhů želv, jedná se o nejvíce chovaný druh sladkovodní želvy na světě. Důvodem je zejména fakt, že péče o ni není náročná. Mějte na paměti, že se želva dožívá v domácím prostředí okolo 20 let věku. Jsou lidé, které želvička po několika letech omrzí a neví co s ní.
Před pořízením akvária
Malá želvička má krunýř veliký v průměru od 5 do 10 cm. Při výběru vhodně velkého akvária nezapomínejte, že v příštích 20 letech může vaše želva dosáhnout až průměru 30 cm. Akvárium by tedy mělo být dostatečně prostorné. Vodní želva je plavec, který však tráví i hodně času na souši. Akvárium by tedy mělo z poloviny obsahovat souš, kde by se želvička mohla slunit. Ke slunění je nezbytné i vhodné osvětlení akvária se speciálními zářivkami UVA a UVB, které můžete koupit ve zverimexu. Teplota pod žárovkou by neměla být příliš vysoká, aby se želva nepopálila. Uvnitř by neměly chybět drobné kamínky či písek, ve kterém se bude želvička pro zábavu přehrabovat. Jejím prvotním cílem je ale nalezení potravy. Akvárium by mělo obsahovat i větší kameny na souši či kořeny, na které by mohla želva lézt a slunit se na nich. Teplota vody by měla být okolo 25°C.
A co krmení?
Potrava samotná by měla být co nejpestřejší, měla by se skládat z 60% z živočišného a 40% rostlinného příjmu. Ať už budete krmit vaší želvičku jakoukoliv potravou pro ni určenou, zkuste se vyhnout podávání potravy přímo do jejích úst pinzetou. Želva jako taková tráví v přírodě většinu dne tím, že si hledá potravu zahrabanou v písku, zaseknutou mezi kořeny vodních rostlin či jen tak plující po hladině mezi listím. Z této činnosti se stává její zábava. Aby se nenudila, dávejte jí potravu vždy na různá místa a dopřejte jí radost z hledání.