Tato léčivá rostlina obsahuje velké množství vitaminů a zdraví prospěšných látek. Vitamin A, B a C, vápník, selen, jód a další látky, díky nimž česnek posiluje organizmus.
Česnek působí preventivně tím, že podporuje obranyschopnost organismu a látkovou výměnu. Pomáhá v hojení ran a pozitivně působí na sexuální výkonnost. Je prospěšný těm, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu. Účinky česneku ocení lidé stresovaní a s vysokým krevním tlakem.
Nemůžete dýchat a krk vám sužuje nepříjemná bolest?
I zde pomůže česnek. Oloupejte jeden stroužek a vložte si jej do úst. Jemně nakousněte a stroužek pocumlávejte jako bonbon. Mějte jej v puse co nejdéle a snažte se z česneku vysát všechnu tekutinu. Zanedlouho pocítíte úlevu a bolest se zmírní.
A kolik česneku bychom měli každý den sníst?
Doporučují se alespoň 2 stroužky česneku denně. Někomu se to může zdát moc, pro milovníky česneku to není žádný problém.
Pokud česneku neholdujete, používejte jej spolu s koření a přidávejte do běžných pokrmů. Česnek podpoří chuť masa, těstovin a salátů. Můžete jej konzumovat v jakékoli úpravě. Syrový, vařený nebo pečený – jeho léčivou sílu to neovlivní.
Medvědi vědí, kde česnek najít.
A pokud jsou pro vás aroma a chuť česneku příliš silné, zkuste česnek medvědí. Právě teď je jeho sezóna. Zajděte do obchodu, na trh, či do lužního lesa ve vašem okolí a několik lístků si opatřete.
Můžete jej nakrájet a ozdobit s ním chleba s máslem, nebo z něj uvařit lahodnou polévku. Skvělé je i pesto z medvědího česneku. Lístky omyjete, dáte do mixéru, přidáte olej, parmazán, oříšky a dochutíte solí a pepřem. Vše dle libosti. Zelenkavou dobrůtku pak uschovejte v krabičkách či skleničkách se šroubovacím uzávěrem v lednici. Pesto skvěle ochutí těstoviny, maso a další pokrmy.
Pokud přece jen nechcete, aby se vám z úst linul nelibý odér, kupte si doplňky stravy, které česnek obsahují.