Moringa oleifera, neboli olejodárná je původem z podhůří Himálaje. Z této oblasti se později rozšířila do Asie a také Afriky. Strom může dorůst až do výšky dvanácti metrů. Z celého tohoto stromu moringa se potom dají zužitkovat naprosto všechny jeho části, až do posledního lístečku.
· Kořeny stromu moringa mají podobu jako křen.
· Květy moryngy se přidávají do čajových směsí, kterým dodají krásnou vůni.
· Plody moringy potom mají podobu fazolových lusků. Po dozrání v luscích nalezneme semena, která jsou plná oleje, který se z nich též lisuje.
· Listy slouží také jako potravina. Používají se v Indických a Afrických kuchyních, kde se konzumují jak syrové, kdy jsou součástí salátů, tak vařené v omáčkách. Tyto listy moringy se též suší a využívají jako léčiva.
V listech moringy, stejně jako v celé rostlině, se nachází mnoho minerálů, vitamínů, bílkovin a proteinů. Najdeme v nich například:
· vitamín C a další antioxidanty
· betakaroten
· vápník
· draslík
Zdraví v jednom stromě
Tento obsah synergických a vzájemně se podporujících látek vytváří nesmírně zdravý koktejl pro lidský organismus. Strom moringa by měl být schopen nahradit všechny multivitaminové a minerální doplňky. Zároveň by měla moringa znormalizovat všechny funkce našeho organismu. Strom a všechny jeho části se používají při léčbě mnoha nemocí. V ájurvédské medicíně by měl léčit tři stovky chorob.
Kořeny z moringy
Kořeny ze stromu napomáhají:
· při poruchách zažívání
· proti břišním a střevním parazitům
· jako lék na tlumení bolesti
Květy z moringy
Květy ze stromu se používají:
· jako afrodiziakum
· působí povzbudivě
· mohou však vyvolat potrat
Semena z moringy
Semena se využívají proti:
· horečce
· k posílení kostí
Listy moringy
Listy stromu se používají:
· na utlumení bolestí
· pomáhají při onemocněních horních cest dýchacích
· napomáhají při hemoroidech
· posilují imunitu
· pročišťují celý organismus