Chcete si sami zhotovit topení v podlaze a nevíte, jak a kde začít? Pak bychom vám mohli poradit jediné – nahlédněte do nabídky technologií podlahového vytápění ve specializovaném e-shopu a porozhlédněte se tam, abyste měli přesnou představu, jak se vlastně pokládka topení provádí. Zpravidla se začíná fólií pro podlahové topení Eshop Temptech, je to speciální vrstva, která odráží teplo zpět do místnosti, aby zbytečně neprostupovalo do podlahy a pod podlahu tam, kam nemá. Na fólii se poté pokládají systémové desky, ty jsou opatřené zářezy pro topné hadice. Hadice se vloží do zářezů v několika okruzích a každý okruh se zapojí do rozdělovače.
Rozdělovač se následně připojí k topnému zdroji, například k plynovému kotli, ke krbovému výměníku apod. Uvedení topení do činnosti je vhodné svěřit instalatérům, toto je jediná odborná práce, ovšem to ostatní zvládnete sami svépomocí. Jakmile je podlahové topení funkční a je prověřeno, může se zaklopit pochozími deskami. Jde stále o suchý systém výstavby bez betonu, lepidel, tmelů či malty, vše probíhá velmi jednoduše a rychle. Pochozí cemento-vláknité desky se pak pokryjí podlahovou krytinou, a ta může být velmi rozmanitá – záleží na vás, zda dáte přednost koberci, anebo plovoucí podlaze, dlažbě, palubkám atd.
Suchý systém podlahového vytápění se hodí pro jakékoli typy podlah, a tím, že má nízkou hmotnost, můžete s ním vyrukovat i do podkrovních prostor s omezenou nosností podlahy či stropu. Zároveň lze naprosto bez obav podlahu zatížit běžným nábytkem a zatěžovat ji chůzí, i když se zdá, že systémové desky z tvrzeného polystyrenu budou křehké a měkké – není to ovšem klasický fasádní drolivý kuličkový polystyren, tento materiál je velmi kompaktní, soudržný a spolehlivý. Stejně pevné jsou i svrchní cemento-vláknité, případně sádro-vláknité pochozí desky.