Ashwagandha je spolu s Ženšenem jedním z nejúčinnějších tzv. adaptogenů. Tyto dvě poměrně nenápadné rostliny dnes zaujímají přední místa v zájmu mnoha lidí, kterým není lhostejná kvalita jejich života.
Dnešní doba je plná shonu a stres na nás číhá na každém kroku, a to dokonce i v domácím poklidném prostředí. Lidský organismus nebyl původně projektován na takovou extrémní zátěž, lidé se dříve dostávali do stresových situací méně často.
V takovém okamžiku se v organismu rychle mění priority do podoby již tolik známého sloganu „uteč nebo bojuj“. Oba způsoby, jak útěk před predátorem, nebo boj, aktivují určité mechanismy, které omezí např. krevní oběh do trávicí soustavy a naopak zvýší prokrvení svalstva končetin. Při stresu se také vyplavují do krve stresové hormony, jež tento proces řídí, a jestliže je stresu příliš mnoho a trvá dlouhou dobu, hovoříme o tzv. chronickém stresu. Tělo je pak vystaveno neustálému napětí a tento stav nesmírně vyčerpává vnitřní rezervy, zejména nadledvinky, známé jako řídící orgán produkce stresových hormonů. http://medicina.ronnie.cz/c-456-hormony-i..html
Ájurvédská léčivka tlumí i chronický stres
Pokud trvá chronický stres příliš dlouho, může se to projevit i vážným onemocněním, ovšem proti tomuto stavu existuje účinná obrana, a tou jsou zmiňované adaptogeny. Ashwagandha spolu s kořenem Ženšenu anebo s Rozchodnicí růžovou, přezdívanou jako „Sibiřský ženšen“, koriguje (adaptuje) vnitřní prostředí těla na stres a snižuje hladinu kortizolu. Pomáhá tím pádem i s nespavostí, s agresivitou, přibíráním na váze a chorobnou žravostí, nebo naopak s nechutenstvím. Dokáže také harmonizovat krevní tlak, ať už je příliš vysoký, nebo naopak nízký.
Výhodou Ashwagandhy Naklíčeno je její komplexní harmonizační účinek, působí tedy na celý organismus, nikoli pouze na jeho jednotlivé části. Lidské tělo má úžasnou schopnost regenerace a potřebuje k tomu pouze vhodné podmínky a právě adaptogeny pomáhají tohoto stavu docílit nenásilnou formou a bez vedlejších účinků, pouze je třeba dodržet správné dávkování.