· Pomoci USB kabelu připojeného k počítači či notebooku se díky softwaru Sony Reader, který je na internetu zdarma ke stažení, nahrají knihy do čtečky. Dotykový displej reaguje na stylus (ovládací pero) nebo na pouhý dotek prstů. Technologie E-Ink Pearl (elektronický inkoust) umožňuje vidět text téměř stejně jako v knize, (viditelně na slunci a v přítmí nutno osvětlit)
· Mezi výhody čteček patří nízká spotřeba, nízká hmotnost, podobnost s klasickou knihou, výborná čitelnost, obrovská kapacita. Čtení unavuje očijenjako běžná kniha. Je energeticky úsporná, vydrží i několik týdnů.
· Do textu je možné vkládat vlastní poznámky či zvýraznění a vkládat záložky. K nevýhodám možno snad jen dodat vyšší citlivost a delší čekání na zpracování náročného souboru, např. PDF (Portable document format). Jedná se o univerzální formát pro tvorbu digitálních dokumentů od firmy Adobe.
· Výhodouje přenositelnost mezi různými operačními systémy. Vychází z jazyka PostScript. Uchovává fonty písma, grafiku i rozvržení stránky (layout). Používá se pro výměnu dokumentů na internetu. Obsahuje prvky navigace, lze rovnou přecházet na jednotlivé stránky, na první nebo poslední atd. Pro prohlížení je nutno mít nainstalován program Acrobat Reader.
Co na to knihovny?
Počítače usnadňují práci i život.I když je v současnosti na vzestupu e-reader neboli čtečka knih, usiluje se stále o to, aby byly knihovny vnímány jako samozřejmá a podstatná součást kulturního a společenského života obce či města, aby nabízely svým návštěvníkům bohaté sbírky a kvalitní služby.
Svět internetu a mobilní komunikace, s tím související masová digitalizace knih, kvantitativní nárůst a rychlé rozšiřování dokumentů v digitální podobě významně proměňují základní funkce knihoven i jejich služby uživatelům.
Knihovny proto musí na tyto výzvy pohotově reagovat. Musí poskytnout zákazníkům (z počítačové oblasti) přístup k internetu a informačním technologiím i elektronický katalog knihovny na internetu.