Že jsou čistota a pořádek zásady slušných lidí, každý ví, a připomíná nám to kupříkladu Jaroslav Marvan ve filmu Anděl na horách, kdy kárá svého spolubydlícího pana Pulečka, který odhazuje kolem sebe novinové papíry ze svých bot. Udržujete-li doma pořádek průběžně, a dbáte o čistotu a hygienu, je to samozřejmě v pořádku, ale že bychom ještě k vysávání koberců, utírání prachu a mytí oken měli připojit čištění vnitřních stěn rozvodů vzduchotechniky? Vždyť tam se přece nikdo běžně nedívá, a nekontroluje, jak je máme vysmýčené a nablýskané?
Tentokrát ovšem vůbec nejde o to, aby byla vzduchotechnika uvnitř přímo naleštěná a vizuálně zajímavá, ve hře je něco jiného, a sice dva nebezpečné důvody – plísně a nebezpečí požáru.
Požár nebo výbuch – že by uvnitř klimatizace začalo hořet? Nezdá se vám to přitažené za vlasy? Nezdá. Vůbec ne! Při provozu vzduchotechniky, zejména v bytových domech, dochází ke kontaminaci vnitřních stěn prachem a spolu s ním se tu velmi často usazuje mastnota, zejména z odsavačů par v kuchyni (digestoří). Mastnota vytváří spolu s prachem hořlavou směs, a vytvoří-li se jí dostatečně silná vrstva, stačí jen zvýšená teplota při odsávání páry z digestoře, která ji v neočekávaném okamžiku zapálí. U velmi silných vrstev, např. tam, kde se vzduchotechnika nečistí desítky let, může dojít až k výbuchu prachu, a tehdy mohou být škody nedozírné a mohou být v ohrožení i lidské životy.
Plísně – čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/ zabraňuje i kontaminaci plísněmi. Samy o sobě plísně uvnitř klimatizačních rozvodů nikoho neohrozí, jenže tyto organismy kolem sebe šíří tzv. spory, jimiž se rozmnožují, a spory jsou velmi agresivní a toxické. Nadměrné vdechování spor může výrazně poškodit játra a ledviny, tak proč tedy postupovat toto riziko, které je naprosto zbytečné, a jemuž lze velmi efektivně a jednoduše předejít?