Jak probíhá ústní maturitní zkouška z ekonomiky? Na mnoha školách se vyučuje ve čtvrtém ročníku předmět se zkratkou SEK (seminář z ekonomiky). Na tomto předmětu si společně s učitelem procházíte maturitní otázky, píšete na ně testy, učitel vás i zkouší. Každá škola může mít jiná maturitní témata z ekonomiky. Pokud si seženete od někoho ze starších kamarádů ty dané otázky, dávejte si pozor, aby souhlasili například s vydanými zákony a částkami z daného roku a ne nějaké starší.
Pokud berete ústní zkoušku vážně, což byste měli, tak si všechny otázky zpracujte. Učitel by vám měl dát k dispozici strukturu, ve které jsou témata, na které se vás zkoušející bude ptát. Díky té struktuře nebudete mít otázku zbytečně na 15 stran, ale třeba jen na 5, protože víte, co přesně od vás budou chtít. Je důležité se naučit nejen teorii, které je na 20 otázek mnoho, ale i vzorečky na různé příklady.
Před vaší zkouškou si pro vás přijde přísedící, vylosujete si otázku a daný učitel vám řekne, jaké máte téma. Na danou otázku dostanete pracovní list, ve kterém vypracováváte dané otázky a strukturu, ke které si můžete psát vše co víte. Je dobré si tam napsat co nejvíce, jelikož to pak z toho budete moci číst. je důležité mít u sebe kalkulačku, jelikož pomalu u každé otázky jsou nějaké příklady. Na zpracování své otázky budete mít pravděpodobně 15 minut. Po patnácti minutách vás zkoušející zavolá a probírá s vámi každé téma ve struktuře a zároveň každou otázku z pracovního listu. Ústní zkouška trvá 15 minut. Poté místnost opustíte a čekáte popřípadě na další předmět.
Za mě osobně jsou nejtěžší otázkou v ekonomice cenné papíry. Je to velice zákeřná otázka, která se týká směnek, šeků, akcií, obligací a burzy. Další zákeřnou otázkou často bývá bankovní trh či finanční trh. Naopak velice jednoduchou otázkou je například dlouhodobý majetek, personalistika či hospodářská politika státu. V ekonomice je dobré, že můžete čerpat z toho, co znáte ze svého života, jako jsou brigády atd.