Zákon č. 455/1991 Sb. O živnostenském podnikání určuje, jak smíme podnikat. Vznikl v roce 1991 a do dnešních dnů prošel řadou novel. Jeho podstata vychází již ze samotné definice, která říká, že živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem. Definovat živnost je nutné pokud činím výdělečnou činnost soustavně a plním i další podmínky definice. Je tedy nezbytné se přihlásit u živnostenského úřadu a splnit registrační požadavky, jinak hrozí pokuty nebo až trestní stíhání. Takto podnikající osoba dělá tuto činnost, aby získala zisk, bez ohledu na to, zda ho vůbec dosáhne nebo skončí ve ztrátě.
Co ale není považováno za živnost?
Ø povolání auditorů, lékařů, znalců, daňových poradců, burzovních makléřů, notářů, advokátů, veterinářů, atd.
Ø činnost určená zákonem státu či přidělená právnické osobě (např. pošta)
Ø činnost burz, bank, zemědělství, výroba léčiv, hornická činnost, penzijní fondy, zprostředkování zaměstnání, provoz drah, provozování televizního a rozhlasového vysílání, pořádání loterií, výroba a rozvod energií, vzdělání ve školách, sexuální služby, provozování jaderných zařízení atd.
Ø duševní tvorba (vynálezy, autorský zákon)
Kdo může získat živnost?
– obecně: způsobilost k právním úkonům, věk 18 let, trestní bezúhonnost, doložení dokladu o tom, že fyzická osoba nemá daňové nedoplatky vůči státu
Kdy nelze provozovat živnost?
– prohlášení konkurzu na majetek podnikatele
– návrh na konkurz byl zamítnut pro nedostatek majetku
– soudní zákaz činnosti udělený podnikateli na určitou dobu
Jak dělíme živnosti?
A) podle vzniku práva k provozování živnosti na:
A1) ohlašovací – řemeslné, volné a vázané
A2) koncesované
B) podle druhu činnosti na:
B1) výrobní
B2) poskytování služeb
B3) obchodní